Salam de biscuiţi cu vişine din vişinată
Desertul copilăriei, din nou printre preferatele noastre şi acum cand suntem mari.
Ingrediente (12 porţii)
1 kg biscuiţi 1 l lapte 1 pachet unt 12 linguri zahăr 6 linguri cacao 4 linguri vişinată 100 g vişine din vişinată 200 g alune nesărate 1 esenţă de rom
Mod de preparare
Se pun biscuiţii şi alunele în cuptor să devină crocante, apoi se zdrobesc cu sucitorul şi se mărunţesc. Separat, se pun la fiert laptele, untul, zahărul şi cacaua, amestecându-se mereu până se topeşte zahărul.
Se pun biscuiţii, alunele şi vişinele într-un castron mare, se toarnă peste ele amestecul de lapte, unt, zahăr şi cacao, esenţa şi vişinata şi se amestecă uşor, doar cât să se pătrundă biscuiţii de lichid, fără a se sfărâma.
Se întinde o folie de plastic pe planşetă, se toarnă compoziţia, pe lungime, în mijlocul ei, modelându-se un salam. Se înfăşoară folia bine în jurul compoziţiei cât mai strâns şi se pune la frigider până a doua zi. Se serveşte tăiat felii.