Salată de quinoa şi fasole neagră

salata quinoa fasole boabe shutterstock 152268473 jpeg

Reţeta de mai jos este una cu un indice glicemic scăzut, o alternativă la orez cu fasole neagră. Quinoa este mai puţin cunoscută la noi. Este originară din America de Sud şi poate înlocui cu succes orezul.

Ingrediente (pentru 4 porţii)

1/2 linguriţă ulei 1/2 ceapă, tocată 1-1/4 căţel usturoi pisat 1/4 cană şi 2 linguriţe quinoa 1/2 cană şi 2 linguri zeamă în care au fiert legume 1/2 linguriţă chimion întreg un vârf cuţit piper sare boabe de piper 1/3 cană şi 1 lingură de boabe de porumb 3/4 cutie fasole neagră, fiartă şi strecurată 3 linguri şi 1/2 linguriţă coriandru tocat

Mod de preparare

Încinge uleiul la flacără medie. Găteşte şi amestecă ceapa şi usturoiul cam 5-10 minute.

Amestecă quinoa cu ceapa şi usturoiul şi toarnă şi supa de legume. Asezonează cu chimion, piper şi sare. Lasă să fiarbă. Acoperă cu un capac, dă focul mai încet şi lasă să bolborosească până când se înmoaie quinoa iar supa este absorbită, cam 20 de minute.

Pune boabele de porumb şi lasă la fiert cam 5 minute, apoi adaugă fasolea şi coriandrul.