Coroniţă vanilată

Îi mulţumim Mihaelei Dumitrana din Craiova pentru o reţetă de sezon, absolut delicioasă. Poţi înlocui căpşunile cu zmeură sau alte fructe de pădure.
Ingrediente Pentru blat 5 ouă 5 linguri zahăr 5 linguri făină 1 plic zahăr vanilat
Pentru cremă
2 plicuri budincă de vanilie
Pentru decor
frişcă
căpşuni
frunze de mentă
Mod de preparare
Pentru blat, baţi albuşurile spumă tare, adaugi zahărul treptat şi baţi până se topeşte. Adaugi gălbenuşurile pe rând, zahărul vanilat, după care pui făina şi amesteci uşor, de jos în sus. Torni compoziţia într-o formă de tort cu gaură unsă şi tapetată şi o introduci în cuptorul încins, la foc mic, pentru 40-45 de minute. Îl laşi să se răcească în formă, după care îl tai în două.

Budinca o pregăteşti conform instrucţiunilor de pe plic. Cele două bucăţi de blat le însiropezi cu zeamă de compot. Aşezi pe primul blat jumătate din budinca de vanilie, pui peste ea bucăţi de căpşuni tăiate, restul de cremă de vanilie şi acoperi cu a doua parte de blat.


Îmbraci coroniţa cu frişcă şi decorezi, după inspiraţie, cu căpşuni şi frunze de mentă. Îl laşi la rece cel puţin trei ore înainte de servire.
